неділя, 25 грудня 2016 р.

Обговорення навчальних планів для 10 – 11-х класів

МОН України започаткувало на своєму офіційному сайті обговорення проекту навчального плану для учнів 10 – 11-х класів на 2018-2019 навчальний рік.
Документ має таблиці розподілу годин по предметах та пояснювальну записку. Для візуальної зручності та з одночасним урахуванням ергономічності розміщую тут лише цифрові табличні показники.
Типовий навчальний план (проект)
для 10-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів
Навчальні предмети
Кількість годин на тиждень у класах
10 клас
11 клас
Інваріантний складник
Українська мова
2
2
Література (українська та зарубіжна література)
2
2
Іноземна мова
2
2
Історія (історія України та всесвітня історія)
2
2
Людина і суспільство
2
0
Математика
3
3
Людина і природа
3
3
Фізична культура*
3
3
Захист Вітчизни
1,5
1,5
Разом
20,5
18,5
Варіативний складник
Цикл профільних предметів (додаток 1) і спеціальних курсів
11
13
Цикл вибірково-обов’язкових предметів(«Інформаційно-комунікаційні технології», «Технології», «Мистецтво», «Художня культура», «Економіка», «Екологія», «Філософія», «Психологія», «Правознавство», «Мова національної меншини», «Друга іноземна мова»)
3
3
Додаткові години на факультативи, індивідуальні заняття
3,5
3,5
Разом
17,5
19,5
Гранично допустиме навчальне навантаження
33
33
Усього фінансується
38
38




МОН заборонило деякі види шкільної звітності

Міністерство освіти і науки доручило департаментам освіти і науки обласних та Київської міської державних адміністрацій припинити практику звітування, яке не передбачено законодавством, загальноосвітніми навчальними закладами про проведення виховних, позаурочних та позашкільних заходів. Відповідна норма міститься у наказі відомства щодо результатів дослідження «Діти і папери, як досягти балансу в школі».
Також державні адміністрації мають припинити необхідність дублювання на паперовому носії документів, що складені в електронній формі з дотриманням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
Моніторинг виконання зазначених рішень та реагування на виявлені випадки порушень покладено на департамент загальної середньої та дошкільної освіти МОН.
Як відомо, проект EdCamp, який має на меті подолати бюрократичні процеси в українській школі, представив проміжний звіт за результатами опитування педагогів та шкільних адміністраторів, що здійснювався в рамках ініціативи «Діти і папери: як досягти балансу у школі?».
Аналіз опитування свідчить про те, що вчителі та адміністратори шкіл витрачають на шкільну «паперову творчість» значну частину свого робочого часу, а на друк документів щороку витрачаються мільйони гривень.

субота, 24 грудня 2016 р.

Розроблено план дебюрократизації шкіл

Міністерством освіти створено робочу групу з дебюрократизації шкільної діяльності, яка має розробити проекти документів, що регламентуватимуть спрощення діяльності вчителів і адміністрацій шкіл. Відповідний наказ підписаний міністром освіти Лілією Гриневич.
Зокрема, робоча група, до складу якої включено 22 особи, які представляють Міністерство освіти, органи місцевого самоврядування та громадський сектор, має до 15 березня 2017 року розробити проект оновленої Типової Інструкції з діловодства у школах.
Також, до 15 березня має бути розроблений перелік та проекти розпорядчих документів, що регламентуватимуть спрощення діяльності педагогів і адміністрацій з ведення шкільної документації, унормують питання здійснення вчителями обліку дітей шкільного віку за територією обслуговування навчального закладу, а також написання планів та звітів про проведення виховних, предметних заходів, відвідування семінарів, круглих столів, тренінгів тощо.
Передбачається, що початок програми з дебюрократизації української школи розпочнеться з реалізації пілотних проектів у Львівській, Харківській областях та столиці. Програма реалізації має бути розроблена до 10 квітня.

пʼятниця, 23 грудня 2016 р.

Освіта батьків впливає на успішність дітей, - дослідження

Рівень освіти батьків є ключовим фактором, який має безпосередній зв’язок із рівнем успішності дітей. Про це йдеться у звіті за результатами дослідження Інституту освітньої аналітики, що було проведено за сприяння Українського центру оцінювання якості освіти і присвячено впливу соціально-економічного середовища на результати навчання школярів.
Звіт складений за результатами опитування випускників шкіл 2016 року. В анкетуванні взяли участь 51 тисяча випускників середніх шкіл, ліцеїв, гімназій, коледжів, колегіумів, спеціалізованих шкіл та НВК.
Результати опитування свідчать про те, що абсолютна більшість випускників (86,9%) цілеспрямовано готувалися до складання зовнішнього незалежного оцінювання. Найбільше випускники готувались до складання ЗНО з української мови та літератури, найменше – з російської мови та географії.
Учні, як правило, поєднують кілька способів підготовки до ЗНО, найпопулярнішими з яких були самостійна робота, заняття з репетитором та підготовка під час уроків за ініціативою вчителя.

четвер, 22 грудня 2016 р.

МОН оголосило конкурс підручників для 9-го класу

Міністерством освіти і науки оголошено конкурсний відбір проектів підручників для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів. Конкурс стартував 19 грудня 2016 року.
Також відомством затверджено перелік навчальних предметів та назв підручників, які підлягають конкурсному відбору, та перелік навчальних предметів і назв підручників, що можуть перекладатися на мови національних меншин.
До 26 грудня 2016 року має бути сформований склад експертів відповідно до кожної назви підручника.
Наказом Міністерства освіти визначено основні етапи, терміни та інші особливості проведення конкурсу.

середа, 21 грудня 2016 р.

Нова концепція старшої ланки середньої освіти

У розвинених країнах старшокласники після початкової та основної школи, як правило, проходять процедуру вступу до профільних академічних чи професійних ліцеїв. Власну концепцію старшої ланки загальної середньої освіти у статті пропонує заступник директора Херсонського фізико-технічного ліцею Володимир Бєлий.
У нас переважає аморфне ставлення до вибору своєї освітньої траєкторії, у більшості люди зорієнтовані на отримання лише «документу» про освіту, хай навіть сумнівної якості.
Таке ставлення може змінитися лише у випадку появи чітко означеної політичної волі керівництва держави до здійснення системної освітньої реформи. Зараз вперше у новітній історії незалежної України уряд затвердив Політичну пропозицію щодо реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа». Акцент поставлено саме на загальну середню освіту, адже це той сегмент освіти, що охоплює всіх і завжди.
Саме у контексті суспільних очікувань на новоякісну організацію освітньої справи і пропонується ось це ескізне бачення кардинально нової концепції діяльності старшої школи як окремої, профільної, ланки загальної середньої освіти.