неділя, 23 жовтня 2016 р.

МОН просить знайомити дітей з народними святами

Міністерство освіти звернулось до регіональних управлінь освіти та керівників дошкільних навчальних закладів з проханням проведення роботи у дитячих садках по ознайомленню дітей з народними традиціями, святами та обрядами. Відповідний лист підписаний заступником міністра Павлом Хобзеєм.
У Міносвіти зазначають, що нинішній етап розвитку українського суспільства гостро ставить проблему формування любові та поваги до рідної мови, народних звичаїв, традицій, свят, обрядів, символів та реліквій.
«Організація і систематичне проведення з вихованцями дошкільних навчальних закладів різноманітної за змістом, формами, методами і засобами освітньої роботи по ознайомленню дітей із народними святами позитивно позначається на розвитку інтелектуально-пізнавальної, соціально-моральної, емоційно-ціннісної, художньо-естетичної, фізичної сфер дитячої особистості та її креативності», - зазначають у МОН.
Ознайомлювати дітей зi святами та залучати їх до підготовки і святкувань міністерство рекомендує з дотриманням як усталених світських традицій, так і народних традиційних звичаїв, обрядів, доступних розумінню дітей і відтворенню ними в реальних та ігрових умовах.
Зокрема, МОН рекомендує дошкільним закладам проводити такі народні свята та окремі обряди відповідно до календарної сезонності: восени - Покрови, свято врожаю; взимку - Святого Миколая, Різдвяні свята, Стрітення; навесні - Великодні свята та різноманітні веснянки; влітку - зелені свята, Івана Купала, обжинки, Спаса тощо.
У Міносвіти зазначають, що виховання дітей на основі національної обрядовості зможе вирішити кілька виховних проблем: виховання любові до рідного краю, естетичне та моральне виховання дітей, а також сформувати громадянську свідомість.
«Завдання педагогів у роботі з сім’єю - робота з батьками щодо роз’яснення їм всієї важливості дотримання традицій і звичаїв на рівні сім’ї, залучення дитини до святкувань тощо. Дитина повинна знаходитися під постійним виховним впливом матеріальної та духовної культури свого народу», - наголосили у Міністерстві освіти і науки.

субота, 22 жовтня 2016 р.

PROF CAMP запрошує старшокласників

Попереду осінні канікули. Для школярів – це чудовий час, щоб відпочити, поспілкуватися з друзями та… обрати майбутній фах.
Цієї осені пропонуємо Вашій дитині взяти участь у роботі профорієнтаційного табору PROF CAMP, де вона зможе дізнатися багато корисного про різні професії і зробити крок до усвідомленого вибору власного професійного майбутнього.
Що ж таке PROF CAMP?
PROF CAMP – це шанс для старшокласників зробити канікули яскравішими, а їхнє майбутнє зрозумілішим і ближчим. Проект розрахований на учнів 8–11 класів. У програмі шестиденного табору – презентації професій, профорієнтаційне тестування, ділові ігри, екскурсії на підприємства, тренінги з особистісного розвитку та психологічний тренінг із підготовки до складання зовнішнього незалежного оцінювання.
Завершить роботу PROF CAMP презентація «Моя професійна мрія». Про сподівання на майбутнє, про професії, які планують здобувати, учасники проекту розкажуть найближчим людям – Вам, своїм батькам.
98% учасників проекту минулих років завдяки участі в роботі табору обрали свої професії. Пропонуємо і Вашим дітям зробити впевнений крок до власного майбутнього разом із «PROF CAMP – 7».
У минулі роки партнерами табору були Київський адміністративний апеляційний суд, Банк «ЮНІСОН», компанії ROSHEN, EY, WIN Interаctive, life:), ІТ-компанія Ciklum, бізнес-готель Hilton Kyiv, веб-студія GreenWeb, KPMG та інші.
Табір працюватиме з 31 жовтня по 5 листопада 2016 року. Ми готові прийняти від 10 до 30 старшокласників. Після завершення проекту школярі отримають сертифікати учасників та приємні подарунки.
Вартість перебування в таборі – 200 гривень.
Ми гарантуємо професіоналізм тих фахівців, які допомагатимуть Вашим дітям зробити крок до вибору майбутньої професії, стати впевненішими та наполегливішими на шляху до мрії.
Сподіваємося, що про ці канікули у Ваших дітей залишаться найкращі спогади, а шлях, які вони розпочнуть з нами, приведе їх до успіху.
Чекаємо на Вас!

вівторок, 18 жовтня 2016 р.

Школи витрачають мільйони на паперову звітність

Дебюрократизація освіти – один із пріоритетів освітньої політики уряду. Його успішна реалізація можлива тільки завдяки об’єднанню зусиль Міністерства освіти і науки, всіх місцевих органів управління освіти, адміністрацій навчальних закладів та педагогів. Про це, під час зустрічі з освітянами, говорили заступник міністра освіти і науки Павло Хобзей та радниця міністра Оксана Макаренко.

http://osvita.ua/school/52505/

Лілія Гриневич: про білінгвальну освіту не йдеться

Автор: Лілія Гриневич, міністр освіти і науки
За час мого відрядження минулого тижня розгорівся скандал навколо статті 7 законопроекту “Про освіту”. У зв'язку з цим хочу наголосити, що одне з пріоритетних завдань МОН - розширити застосування української мови в системі освіти України.
Важливий факт: після проголошення Незалежності України в 1991 році лише 49% школярів навчалися українською мовою, у 2015–2016 роках – 89% вчаться українською. Динаміка очевидна.
На жаль, непорозуміння під час розмови між представниками МОН та громадськими активістами, однією з яких була Лариса Ніцой, спричинило створення міфів навколо законопроекту “Про освіту”, які потім почали поширюватися у ЗМІ, та суттєвого викривлення позиції МОН щодо мовного питання. Я повинна їх спростувати.
По-перше, поняття “білінгвіальної освіти” відсутнє в законопроекті “Про освіту”. Взагалі Юрій Кононенко згадав про цей термін в контекcті пілотного проекту, який має зовсім інший зміст, ніж було представлено в медіа. У його рамках в школах з мовою викладання нацменшин додаються предмети, що викладаються українською мовою. І, увага, цей проект спрямований саме на підвищення рівня володіння українською учнями в таких школах. Наразі в нас лише 3 такі школи (бо це лише пілотний проект). Але потреба його розвивати очевидна - Закарпаття, де відчутний відсоток шкіл з мовою навчання нацменшин, показує найгірші результати ЗНО з української.
По-друге, законопроект “Про освіту” забезпечує застосування державної мови у навчальних закладах в тому ж обсязі, що й за чинним законодавством. По суті, норми статті 7 законопроекту не відрізняються від норм чинного законодавства. І під час кількарічного обговорення цього законопроекту саме ця стаття не викликала зауважень експертів.
Крім того, в Законі про вищу освіту чітко обмежено використання будь-якої мови, крім державної. Зокрема, викладання іноземною може вестися лише в приватних навчальних закладах та філіях іноземних університетів.
По-третє, пункт 2 статті 7 законопроекту “Про освіту”, в якому йдеться про право представників нацменшин навчатися рідною мовою у державних та комунальних навчальних закладах, практично повністю ідентичний останньому абзацу статті 53 Конституції України.
Просто порівняйте. Ось останній абзац 53 статті Конституції:
“Громадянам, які належать до національних меншин, відповідно до закону гарантується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних навчальних закладах”.
А ось пункт 2 статті 7 законопроекту “Про освіту”:
“Особам, які належать до національних меншин, гарантується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних закладах освіти. Це право реалізується через мережу закладів освіти, класів (груп), що створюються відповідно до законодавства”.
Особисто я налаштована на конструктивну співпрацю з громадськими активістами. Ми не зможемо обмежити цю статтю лише гарантією вивчення мови нацменшин і повністю виключити пункт про “навчання рідною мовою”, адже це право, гарантоване Конституцією України.
Однак, ми можемо в законі розширити цю статтю. Розшифрувати, що навчання мовами нацменшин здійснюється лише в початковій школі, а починаючи, наприклад, з базової, ми починаємо розширювати спектр предметів, які викладаються українською.
Варіанти напрацювань у нас вже є, зараз головне - зустрітися з активістами і спільно опрацювати пропозиції до законопроекту, які ми подамо на розгляд профільного комітету. Лариса Ніцой, як мені повідомили, зараз перебуває закордоном.
Важливо. Я жорстко попередила колектив міністерства і окремих посадових осіб про неприпустимість грубого спілкування з будь-ким, хто звертається до МОН. У разі повторення - будуть висновки. І ми працюємо над зміною ганебної, але глибоко вкоріненої української бюрократичної практики, коли відповідь на запит дається, щоб пояснити, чому "не можливо", а не для того, щоб пояснити, що робиться, щоб було "можливо". Це нелегка, але вже інша історія.

понеділок, 17 жовтня 2016 р.

Школа має закладати патріотичне виховання, - МОН

Українська школа має закладати патріотичне виховання наскрізно - у різні предмети, щоб воно легше та органічніше засвоювалось. Про це під час другого форуму українських патріотичних справ “Ми українці”, що відбувся у Міністерстві освіти, сказав заступник міністра освіти Павло Хобзей.
За його словами, дітей необхідно навчати так, щоб після школи випускники були цілісними особистостями, інноваторами і, звичайно, патріотами цієї держави.
“Не менш важливо й те, що ми не можемо виховувати дітей патріотами, якщо самі не показуватимемо приклад, якщо своїм повсякденним життям не свідчитимемо про речі, які говоримо дітям. Тому є багато сфер життя, в яких наше суспільство повинно працювати над собою в цих питаннях”, - підкреслив Павло Хобзей.
У свою чергу, заступник голови Адміністрації президента Ростислав Павленко, повідомив про результати національного опитування, проведеного Інститутом соціології Національної академії наук, згідно з якими, переважна більшість населення України - понад 60% - пишається тим, що вони є громадянами України.
“Спостерігаються деякі регіональні відмінності, але в цілому практично всі регіони України ствердно відповідають на питання, чи пишаються вони тим, що є громадянами цієї країни. Виняток - лише Донбас, там більшість людей вагаються щодо конкретної відповіді на це питання. Вони на роздоріжжі - не можуть сказати, що не пишаються, і що пишаються теж не можуть. Тому ми бачимо, що саме тут нам потрібно працювати найбільше”, - додав Павленко.

вівторок, 11 жовтня 2016 р.

Що таке ЯКлас?

Yaklas.com.ua – це освітній інтернет-ресурс для вчителів, учнів та батьків.



УНІКАЛЬНИЙ ТРЕНАЖЕР ЗНАНЬ ДЛЯ САМОСТІЙНОГО ТРЕНУВАННЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

  • Безліч варіантів завдань різних видів складності за темами шкільної програми.
  • Структурований та зрозумілий теоретичний матеріал за кожною темою.
  • Можливість використання на планшетах та смартфонах.



ІДЕАЛЬНИЙ ПОМІЧНИК ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ – ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ СПИСУВАННЯ!

  • Дозволяє проводити тестування знань учнів, задавати домашні завдання в електронному вигляді.
  • Можливість створення власного завдання з будь-якого предмета.
  • Автоматична перевірка результатів і розрахунок успішності.
  • Можливість використання на інтерактивній дошці.



СПЕЦІАЛЬНА ПРОПОЗИЦІЯ – РОЗШИРЕНИЙ ДОСТУП ДО САЙТУ ЯКЛАС.

Розширений доступ дозволяє бачити правильні відповіді та детальні розв'язання до кожного завдання.
Отримайте 10 промокодів для активації розширеного доступу до сайту на другу чверть для учнів вашої школи абсолютно БЕЗКОШТОВНО.
Для цього:
  1. Зареєструйтеся на сайті yaklas.com.ua, вказавши при реєстрації повну назву та адресу вашої школи.
  2. Підключіть не менше десяти учнів вашої школи до сайту ЯКлас.
  3. Напишіть нам на електронну адресу info@yaklas.com.ua про своє бажання отримати промокоди.
Будьте першими! Приєднуйтесь до ЯКлас!
Кількість предметів та тем постійно зростає!

Yaklas.com.ua – це освітній інтернет-ресурс для вчителів, учнів та батьків.



УНІКАЛЬНИЙ ТРЕНАЖЕР ЗНАНЬ ДЛЯ САМОСТІЙНОГО ТРЕНУВАННЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

  • Безліч варіантів завдань різних видів складності за темами шкільної програми.
  • Структурований та зрозумілий теоретичний матеріал за кожною темою.
  • Можливість використання на планшетах та смартфонах.



ІДЕАЛЬНИЙ ПОМІЧНИК ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ – ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ СПИСУВАННЯ!

  • Дозволяє проводити тестування знань учнів, задавати домашні завдання в електронному вигляді.
  • Можливість створення власного завдання з будь-якого предмета.
  • Автоматична перевірка результатів і розрахунок успішності.
  • Можливість використання на інтерактивній дошці.



СПЕЦІАЛЬНА ПРОПОЗИЦІЯ – РОЗШИРЕНИЙ ДОСТУП ДО САЙТУ ЯКЛАС.

Розширений доступ дозволяє бачити правильні відповіді та детальні розв'язання до кожного завдання.
Отримайте 10 промокодів для активації розширеного доступу до сайту на другу чверть для учнів вашої школи абсолютно БЕЗКОШТОВНО.
Для цього:
  1. Зареєструйтеся на сайті yaklas.com.ua, вказавши при реєстрації повну назву та адресу вашої школи.
  2. Підключіть не менше десяти учнів вашої школи до сайту ЯКлас.
  3. Напишіть нам на електронну адресу info@yaklas.com.ua про своє бажання отримати промокоди.

Педагогічний марафон від ВГ "Основа"

Видавнича група "Основа" оголошує останній у цьому році педагогічний інтернет-марафон безкоштовних вебінарів, який надає можливість підвищити свій професійний рівень.
Вебінари, що відбудуться 25, 26 та 27 жовтня розраховані для вчителів, бібліотекарів, адміністраторів та класних керівників, тобто, для всіх тих, хто бажає самовдосконалюватися.
Вебінари нададуть можливість отримати нові знання, поспілкуватися з колегами, висловити свої думки, отримати відповіді на актуальні питання.
Для участі у семінарі майбутнім учасникам необхідно вибрати тему або декілька тем, які б вони хотіли прослухати та заповнити online заявку.
Також учасникам вебінару потрібен доступ до інтернету, навушники та можливість перебування за комп'ютером у відповідний час.
Загалом учасникам педагогічного інтернет-марафону буде доступно 30 тематичних вебінарів, найбільш популярними з яких є:
  • Технологія розвитку критичного мислення: таксономія Блума та багаторівневе опитування;
  • Практичне використання сучасних педагогічних технологій;
  • Веб-квести в позакласній роботі;
  • Ключові компетентності і загальнонавчальні («наскрізні») вміння випускників шкіл як умова їх конкурентоспроможності;
  • Мистецтво створення презентацій. Огляд сервісів;
  • Щоб урок зазвучав, або Часозбережувальні технології в дії;
  • Формування критичного мислення на уроці;
  • Технологія індивідуальних пізнавальних стратегій.
Учасники вебінарів, за бажанням, можуть отримати сертифікат учасника.
У разі додаткових запитань надсилайте їх за адресою tutor.d.academy@gmail.com.

понеділок, 10 жовтня 2016 р.

Урок "Права людини"

Міністерством освіти і науки затверджено план заходів з проведення у 2016 році Всеукраїнського тижня права. Відповідний наказ підписаний міністром освіти Лілією Гриневич.
Зокрема, документом передбачено проведення всеукраїнського уроку «Права людини» з нагоди проголошення Загальної декларації прав людини, який має відбутись 9 грудня.
Також планом передбачено проведення у навчальних закладах «тематичних заходів інформаційного, освітнього та виховного характеру (лекції, бесіди, зустрічі за круглим столом, правові конкурси, ігри, змагання тощо)».
Упродовж проведення Всеукраїнського тижня права, 5-9 грудня, у навчальних закладах мають бути оформлені тематичні стенди, а на офіційних сайтах навчальних закладів мають бути розміщені інформаційні банери та матеріали, що стосуються проведення тижня права.
Затвердженим планом передбачено проведення інших заходів з проведення Всеукраїнського тижня права.
Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти, департаменту професійної освіти, департаменту вищої освіти, Інституту модернізації змісту освіти та обласним департаментам освіти і науки доручено забезпечити виконання плану.  
Джерело: Освіта.ua

неділя, 9 жовтня 2016 р.

Програми факультативів

Дуже актуальним для багатьох вчителів фізики та астрономії залишається питання щодо програм факультативів та курсів за вибором. На сьогоднішній день маємо лише “Збірник програм курсів за вибором і факультативів з фізики та астрономії. 6-12 класи”видавничої групи «Основа». Посібник був виданий у 2009 році і має відповідний гриф МОН України.
Перейти до документа можна за посиланням в тексті або у розділі “Учителю”  “Навчальні програми”.

субота, 8 жовтня 2016 р.

Міністр закликала школи приєднатись до GoCamp

Лілія Гриневич закликала школи приєднатися до проекту мовних таборів із залученням іноземних волонтерів GoCamp. Про це вона сказала під час прес-конференції.
"У нас дуже амбітна мета - охопити мовними таборами, в яких викладатимуть носії англійської мови, 100 тисяч дітей. Успішність нашого задуму також залежитиме від кількості іноземних  волонтерів, що подадуть свої заявки та приїдуть до нашої країни", - зазначила міністр освіти і науки.
Міністр закликала всі навчальні заклади України скористатися можливістю зробити такий літній табір, отримати можливість провести його з волонтерами з інших країн, навчити своїх вчителів новим компетентнісно-орієнтованим практикам.
Реєстрація іноземних волонтерів та шкіл для участі у проекті розпочнеться 10 жовтня 2016 року на сайті gocamps.com.ua. Кожна школа має виконати творче завдання, яке оцінюватиметься ініціативою GoGlobal, Міністерством освіти і науки, Британською радою та Посольством США в Україні.
Прийом заявок триватиме до 1 грудня 2016 року. За результатами оцінок формуватиметься рейтинг шкіл, для яких вже з грудня починатиметься відбір волонтерів.
За допомогою спеціально розробленої програми волонтери розвиватимуть у школярів цінності, компетенції та навички, яких вимагає сучасний світ. Ідея проведення належить GoGlobal – ініціативі громадської організації Global Office.
"У нас дуже багато ініціатив в країні відбувається за рахунок грошей грантів. Це реальність, в якій ми живем. Ми вирішили трішки змінити наш фокус і вважаємо, що цей проект має стати національним. Для цього ми починатимемо рухатися у напрямку повної відмови від іноземного фінансування - ми хочемо, щоб всі фінанси для цієї ініціативи надходили з українського бізнесу і закликаємо долучатися до підтримки цієї ініціативи", - зазначив співзасновник ГО Global Office, народний депутат Мустафа Найєм.
Також він зазначив, що, як свідчить досвід минулого року, спілкування з іноземцями сильно впливає на сприйняття світу дітьми. Вони отримують можливість розширити рамки свого сприйняття, побачити більше, ніж до цього, особливо це стосується дітей, що проживають у віддалених місцевостях та окупованих територіях.
"80% волонтерів в минулому році завітали в маленькі міста і села України, і лише 20% потрапили у великі міста і села України. У більшості міст це був перший іноземець, що взагалі завітав туди", - наголосила директор ГО Global Office Оксана Нечипоренко.
Як відомо, улітку 2016 року було реалізовано перший англомовний табір GoCamp, учасниками якого стали 127 волонтерів із 40 країн світу та 9 000 дітей віком від 10 до 15 років. Задля посилення міжкультурного діалогу, всі волонтери проживали в приймаючих українських сім’ях.

четвер, 6 жовтня 2016 р.

Проект Закону "Про освіту": основні тези

Мала академія наук України провела Всеукраїнський енергетичний хакатон «Energy Hack»

Учасники хакатону – учні 9 - 11-х класів у складі 7 команд юних інженерів створювали енергоефективні й енергоощадні розробки. Перед школярами було поставлено завдання розробити такі рішення, які можуть змінити енергоспоживання в усій країні. Формат хакатону, вперше організованого саме для школярів, передбачав створення простих розробок, які кожен може реалізувати у себе вдома. Учнівські проекти будуть викладені в Інтернет для вільного доступу.

вівторок, 4 жовтня 2016 р.

Готуємось до олімпіад

Міністерством освіти і науки України, Департаментом освіти і науки, молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) були підписані та опубліковані відповідні накази щодо організації та проведення І, ІІ та ІІІ етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад з фізики та астрономії.
Учителі мають можливість з ними ознайомитись за наступними посиланнями: наказ МОН України, наказДепартаменту освіти і науки, молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та в розділі “Олімпіади” головного меню → Нормативна база“.

понеділок, 3 жовтня 2016 р.

Працівникам МОН доручили спілкуватись українською

Працівникам Міністерства освіти і науки доручено під час виконання службових обов’язків при спілкуванні із громадянами України вживати виключно державну мову. Відповідний наказпідписаний заступником міністра - керівником апарату Романом Гребою.
Доручення стосуватиметься працівників всіх усіх категорій посад при спілкуванні  як у Міністерстві так і у регіонах України.
Керівникам структурних підрозділів відомства необхідно довести до відома необхідність виконання наказу у своїх підрозділах.

субота, 1 жовтня 2016 р.

Привітання Міністра освіти і науки Лілії Гриневич з Днем працівників освіти (ВІДЕО) 30-09-16, 08:00


Марина Порошенко разом з Лілією Гриневич та Костянтином Брилем представили проект новітньої бібліотеки, яку побудують в одному із сіл Запорізької області 30-09-16, 18:00

Проект реконструкції звичайної шкільної бібліотеки гімназії «Престиж» в селищі Балабино у новітню Медіатеку представила дружина Президента України, голова благодійного фонду Петра Порошенка Марина Порошенко сьогодні, 30 вересня 2016 року.